Gazeta Krakowska: LKS Radziszowianka. Rozwija infrastrukturę, dba o najmłodszych piłkarzy, ma ambicję awansu do czwartej ligi

27.07.2021

 
 
 

W minionym sezonie piłkarzom pierwszej drużyny LKS Radziszowianka Radziszów nie udało się awansować do IV ligi (zajęli trzecie miejsce w klasie okręgowej), a drugiej do klasy A (uplasowali się na drugiej pozycji w klasie B). W klubie nikt jednak nie załamuje rąk z tego powodu (może uda się uzyskać promocję w przyszłym sezonie), tym bardziej, że od kilku lat trwa w nim bardzo dobra praca z dziećmi i młodzieżą, co w połączeniu z dużą dbałością o sportową infrastrukturę pozwala z optymizmem patrzyć w przyszłość.

Radziszowianka – ze złotą gwiazdką

Akademia Piłkarska Radziszowianki, w której trenuje około 200 zawodników i zawodniczek, może się pochwalić złotą gwiazdką uzyskaną w Programie Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla szkółek piłkarskich. Obecnie, w drugim roku funkcjonowania projektu certyfikaty posiadają 324 szkółki: 152 na poziomie brązowym, 84 na srebrnym i 88 na złotym, w tym w Małopolsce – 42 (16-8-18).

Program Certyfikacji PZPN to projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie z zakresu piłki nożnej dla dzieci w kategoriach wiekowych od U-6 do U-13. Szkółka zakwalifikowana do projektu uzyskuje certyfikat („gwiazdkę”) na jednym z trzech poziomów: brązowym, srebrnym lub złotym. Aby to osiągnąć, należy spełnić ściśle określone kryteria – dotyczące: kwalifikacji trenerów, liczby drużyn, infrastruktury sportowej, sprzętu treningowego, programu szkolenia, opieki medycznej, wymagań formalno-prawnych, partycypacji i informacji o Szkółce Piłkarskiej.

Jak informuje portal Łączy Nas Piłka, w ubiegłym roku szkółki uczestniczące w pierwszym cyklu programu uzyskały 35 mln zł dotacji z Ministerstwa Sportu, z czego spożytkowały 31 341 304,47 zł (89,55%). Dotacje dla szkółek mogły być przeznaczone na ściśle określone cele: wynagrodzenia trenerów, podwyższanie ich kwalifikacji, wynajem obiektów sportowych, zakup sprzętu sportowego, ubezpieczenia zawodników i trenerów, organizację obozów sportowych, organizację meczów i turniejów oraz wyjazdy na nie.

Radziszowianka rocznie z PZPN otrzymuje 170 tys. zł. Płynność finansową klubu zapewniają także wpłaty rodziców, dotacje z Urzędu Gminy Skawina oraz pomoc sponsorów (efektywnie działa „Grupa Stu”).

Radziszowianka – od seniorów do skrzatów

Drużyny młodych piłkarzy funkcjonują w Radziszowiance od wielu lat, ale bardziej profesjonalne działania dotyczące stworzenia jak najlepszych warunków dla chętnych do treningów w miejscowości położonej w powiecie krakowskim w gminie Skawina klub podjął przed pięciu laty. Zatrudniono trenera koordynatora, w klubie zaczęli się pojawiać szkoleniowcy z pełnymi kwalifikacjami (wcześniej byli to głównie animatorzy i instruktorzy piłki nożnej).

W klubie oprócz pierwszej i drugiej drużyny seniorów są zespoły w kilku młodszych kategoriach wiekowych: juniorzy młodsi, trampkarze (w czerwcu 2021 roku w Swoszowicach zajęli pierwsze miejsce w turnieju „Piłkarska kadra czeka”), młodzicy (w minionym sezonie awansowali z III do I ligi, czyli bezpośredniego zaplecza ligi małopolskiej!), młodzicy młodsi, orliki, żacy starsi, żacy i skrzaty.

Po raz pierwszy w historii klubu powstała drużyna dziewcząt, która została zgłoszona do rozgrywek V ligi i Pucharu Polski (Zofia Bobek została powołana do kadry województwa małopolskiego młodziczek na konsultacje szkoleniowo-selekcyjne). Szkoleniem futbolistek zajmują się trenerki, które mają już doświadczenie w pracy w żeńskiej piłce nożnej.

Radziszowianka – priorytet dla infrastruktury

Działacze Radziszowianki od lat wielką wagę przywiązują do rozbudowy klubowej infrastruktury. Piłkarze korzystają z dwóch pełnowymiarowych boisk trawiastych, dwóch mniejszych boisk (z naturalną trawą i sztuczną nawierzchnią). W ostatnich latach rozbudowano także szatnię (dodatkowe piętro budynku), wyremontowano stary budynek, zbudowano wiatę klubową, zainstalowano nowe oświetlenie płyty głównej boiska i nagłośniono stadion. W planach jest budowa pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, a potem hali sportowej.

Wartością dodaną w Radziszowiance jest także – a może przede wszystkim – zaangażowanie i rozwaga klubowych działaczy (na czele z prezesem Grzegorzem Wasylem i wiceprezesem ds. finansowych Michałem Baligą) oraz trenerów, którzy starają się o harmonijny jej rozwój, pamiętając, że sposobem na osiąganie trwałych sukcesów w przyszłości jest równoległe inwestowanie w szkolenie i infrastrukturę oraz wyznaczanie sobie ambitnych a zarazem realnych celów, dostosowanych do potrzeb i możliwości klubu.

  • CERTYFIKAT PZPN
Skip to content

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.