Reorganizacja IV i V ligi.

08.07.2021

 
Reorganizacja IV i V ligi.
O reformie dyskusja toczyła się od lat. Rozgrywanie meczów barażowych o awans do III ligi, a więc awans zaledwie jednej drużyny z całej dwugrupowej IV ligi nie od dziś spędzał sen z powiek najlepszym ekipom tego szczebla. Temat powrócił przy okazji wyborów na prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, które odbywały się w czerwcu tego roku. Nowy prezes Ryszard Kołtun zapowiedział redukcję IV ligi do jednej silnej grupy i swoje zapowiedzi właśnie wciela w życie.
Na mocy podjętej 7 lipca uchwały, od sezonu 2022/23 rozgrywki IV ligi toczyć będą się w jednej grupie. W pierwszym sezonie, będzie ona liczyła 20 zespołów, a w kolejnych już w liczbie 18 drużyn. W związku z tym, pomiędzy IV ligą i okręgówkami powstanie nowa – V liga, która strukturą przypominać będzie aktualny podział na grupy w IV lidze (wschód i zachód). Każda z grup ma liczyć po 16 zespołów. Na poziomie okręgówek zmieni się niewiele, pozostanie 8 grup w Małopolsce (w jednej 16 zespołów, w pozostałych po 14). Różnica polegać będzie na tym, że z klasy okręgowej droga do IV ligi wieźć będzie przez ligę piątą.
Nadchodzący sezon 2021/22 będzie zatem pewnego rodzaju kwalifikacją do IV i V ligi. Czeka nas zatem kolejna spora rewolucja na koniec nowego sezonu. Zasady spadków i awansów na nadchodzący sezon są jeszcze w fazie analiz i konsultacji. Decyzje ostateczne zapadną niebawem.
Źródło: MZPN

  • CERTYFIKAT PZPN
Skip to content

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.