LKS Radziszowianka 1974-2014
Piłkarskie początki
Początki historii piłki nożnej, tak w Radziszowie, jak i niemal w każdym miejscu na świecie są podobne. Grupa chłopków, boisko nieopodal szkoły, dużo wolnego czasu. Jeszcze przed II wojną światową była to najpopularniejsza forma spędzania wolnego czasu przez młodzież w Radziszowie. Na boisku obok szkoły toczyły się rozgrywki. Niestety trudna rzeczywistość jaka nastała z chwilą wybuchu II wojny światowej całkowicie zmieniła przyzwyczajenia młodzieży. Kolejne lata to proces nieustannego odnajdowania się w nowych realiach. Początkowo brak znaczących wyników polskiej piłki nożnej a następnie niesamowita euforia po zwycięskich Letnich Igrzyskach Olimpijskich i wielkim sukcesie polskich piłkarzy w 1972 roku w Monachium sprawiła, że dyscyplina ta przeżyła renesans. Kolejnym nieprawdopodobnym sukcesem polskiej drużyny, było trzecie miejsce podczas X Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w RFN i Berlinie Zachodnim. Wówczas piłka nożna stała sportem narodowym i do dzisiaj króluje w naszym kraju.
Na fali tego olbrzymiego zainteresowania piłką nożną, jesienią 1973 roku w Radziszowie powstał klub piłkarski. W skład pierwszego zarządu weszli: Wiesław Wójcicki – przewodniczący, Adam Janik – zastępca przewodniczącego, Józef Karaś – sekretarz, Stanisław Radziszowski – członek zarządu. Pierwszym dokumentem potwierdzającym inicjatywę powołania klubu jest potwierdzenie wpłaty za wykonanie 25-ciu legitymacji członkowskich, z 11 listopada 1973 r.
Ludowy Zespół Sportowy Radziszowianka oficjalnie zarejestrowano w marcu 1974 r. W lipcu tego roku zespół został zgłoszony do rozgrywek ligowych w najniższej klasie C. Wówczas Radziszowianka nie dysponowała własnym boiskiem, które dodatkowo spełniałoby warunki umożliwiające przeprowadzenie rozgrywek ligowych. Mecze, w których LZS Radziszowianka była gospodarzem rozgrywano w Borku Szlacheckim. Na spotkania wyjazdowe zawodnicy jeździli roweremi, pociągami czasem wynajętym osinobusem. Rundę jesienną w pierwszym sezonie rozrywek klub zakończył z czterema zwycięstwami, dwoma remisami, dwoma porażkami na koncie.
Miejsca w rozgrywkach ligowych seniorów LKS Radziszowianka w latach 2004-2014:
Lata 1976-1990
W 1976 r. został wybrany nowy zarząd klubu z Mieczysławem Jaskułą na czele. Rok później na stanowisku prezesa zastąpił go Alfred Balon. Rok 1977 r. jest ważny w historii klubu, właśnie wtedy LZS Radziszowianka otrzymała teren pod budowę boiska. Boiska, które w założeniu miało spełniać warunki niezbędne do udziału w rozgrywkach ligowych. Wcześniej, z uwagi na brak boiska, klub gościł swoich rywali w Woli Radziszowskiej. Budowa trwała trzy lata i została ukończona w 1980 r.
To z całą pewnością szczęśliwy rok w historii klubu, wówczas Radziszowianka zwyciężyła w czwartych Igrzyskach Pracowników Gospodarki Żywnościowej w Zabierzowie, a w sezonie 1980/81 wywalczyła historyczny awans do B klasy. Rok później klub awansował do A klasy, w skład drużyny weszli: Janusz Magiera, Zbigniew Michalik, Zbigniew Wcisło, Wiesław Łachman, Zbigniew Pająk, Grzegorz Okarmus, Kazimierz Okarmus, Andrzej Magiera, Adam Janik, Józef Karaś, Marek Piszczek, Adam Bury, Stanisław Łazarczyk, Władysław Bendkowski, Krzysztof Bąk, Andrzej Nowak, Mieczysław Okarmus, Bogdan Dziewoński, Janusz Norek.
Na początku lat 80. obok boiska wybudowano budynek klubowy z szatniami. W kolejnych latach drużyna występowała w klasie A. W sezonie 1987/88 Radziszowianka zakończyła rozgrywki na pierwszym miejscu i była bliska awansu do wyższej klasy. Jednak w wyniku weryfikacji wyników przez zarząd KOZPN, do wyższej klasy awansowała drużyna Strażaka Rączna, który wyprzedził Radziszowiankę lepszym bilansem bezpośrednich spotkań (po tym jak zweryfikowano przegrany przez Strażaka mecz z Tempem Rzeszotary z 2:3 na 3:0). W sezonie 1989/90 awans był ponownie w zasięgu drużyny z Radziszowa. Wystarczyło tylko w ostatniej kolejce, co najmniej zremisować na własnym boisku z drużyną Krakusa Swoszowice – Radziszowianka jednak mecz przegrała 3:4 i straciła szansę na awans.
Lata 1994-2000
W roku 1994 zmarł długoletni prezes klubu Alfred Balon, nowym prezesem został Tadeusz Węgiel, a następnie Bogdan Płonka. W tym okresie klub zaczął przeżywać kłopoty związane z odejściem starszych zawodników i przyjściem do drużyny młodych niedoświadczonych graczy. W 1995 r. drużyna po 13 latach nieprzerwanej gry w A klasie, spadła do B klasy. Po rundzie jesiennej sezonu 1997/98 Radziszowianka zajmowała ostatnie miejsce w B klasie zaledwie z czterema punktami i groził jej spadek do najniższej C klasy. Po tej rundzie nastąpiły zmiany w klubie, w styczniu 1998 r. wybrano nowe władze z Grzegorzem Wasylem jako prezesem, w skład zarządu weszli również: Stanisław Radziszowski, Wiesław Wójcicki, Andrzej Płonka, Michał Baliga. Nowym trenerem drużyny został Krzysztof Baliga. Dzięki tym zmianom i mobilizacji całego zespołu, w rundzie wiosennej drużyna odniosła pięć zwycięstw, dwa remisy i zdołała uratować swój byt w B klasie. Rok później drużyna zdobyła trzecie miejsce, a w sezonie 1999/2000 awansowała do A klasy.
Lata 2001-2008
W roku 2001 Ludowy Zespół Sportowy Radziszowianka zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Radziszowianka, uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany jako stowarzyszenie kultury fizycznej (data rejestracji w KRS 26.06.2002 r.).
W sezonie 2003/2004 Radziszowianka odniosła największy sukces w swojej 30-letniej historii, awansując do V ligi. W skład drużyny wchodzili wtedy następujący zawodnicy: Krzysztof Korpak, Łukasz Janik, Wojciech Janik, Wiesław Morawa, Jarosław Galos, Bartłomiej Polak, Dariusz Stępień, Marek Wcisło, Jerzy Stokłosa, Ryszard Ziembla, Ireneusz Kocemba, Piotr Kasprzyk, Rafał Kotula, Michał Baliga, Kamil Apostolik, Robert Radziszowski, Marek Okarmus, Mariusz Wyroba, Marcin Wąs, Marcin Wach, Piotr Magiera, Grzegorz Niechaj, Krzysztof Ludwikowski. Trenerem drużyny był Stanisław Kozik, kierownikiem Krzysztof Niemasek. Prezesem LKS Radziszowianka w roku 2003 został Aleksander Mirocha. W skład zarządu weszli wiceprezesi: Stanisław Radziszowski, Grzegorz Wasyl, członkowie: Stefan Racut, Andrzej Krzysztoń, skarbnik Wiesław Małysa, przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Wójcicki. Po dwóch sezonach gry w wyższej klasie w roku 2006 drużyna seniorów spadła do A klasy, w której występuje do dzisiaj. W roku 2006 prezesem klubu został Stanisław Radziszowski, który swoją funkcję pełnił do roku 2008. W tym czasie wykonano oświetlenie płyty głównej boiska (2007 r.), zbudowana została wiata obok budynku klubowego (2008 r.) oraz wykonano i zamontowano trybuny (2008 r.). Nowy zarząd został wybrany w roku 2008. Na jego czele staną Marcin Płonka.
Lata 2009-2010
W dniu 28 czerwca 2009 r. w ramach VII „Niedzieli w Naszym Radziszowie” odbywały się obchody 35-lecia LKS Radziszowianka. W trakcie festynu zorganizowano: gry i zabawy oraz mecz: żeńska drużyna Stowarzyszenia Kobiet Twórczych i męska Chóru Kościelnego. Jubileusz uświetnił koncert Orkiestry Dętej „Sygnał” i Kapeli Ludowej z Radziszowa. Szczególną atrakcja dla uczestników festynu był kabaret koła Gospodyń Wiejskich z Sosnowic, a na zakończenie widowisko „Taniec ognia”. Oczywiście na festynie oferowano szereg atrakcji kulinarnych. W roku 2010 został wykonany parking a po powodzi, która wiosną tego roku zalała boiska i budynek klubowy został przeprowadzony remont całego obiektu.
Lata 2014-obecnie
W roku 2014 drużynę seniorów LKS Radziszowianka prowadził trener Robert Włodarz, kierownikiem był Andrzej Płonka w drużynie grali: Florczyk Grzegorz, Płonka Marcin, Zubek Jakub, Baliga Bartłomiej, Bartkowski Paweł, Bierówka Marcin, Galos Jarosław, Grabiński Artur, Karaś Jakub, Kolasa Gabriel, Krupnik Łukasz, Łachman Kamil, Małysa Dariusz, Małysa Mariusz, Paciorek Paweł, Płonka Mateusz, Sosin Marcin, Stefaniak Krzysztof, Szczyrbak Mikołaj, Tomczyk Tomasz, Wcisło Marek, Zubek Łukasz. Od roku 2012, do stycznia 2015 LKS Radziszowianka prowadził Zarząd w skład którego wchodzili: Anna Płonka prezes, wiceprezesi: Marcin Płonka i Robert Pustelnik, Jarosław Galos – sekretarz, Iwona Basta – Skarbnik, komisja rewizyjna: Jan Krzysztof Niemasek, Robert Radziszowski, Marcin Pocięgiel.
W styczniu 2015 r. odbyły się wybory Zarządu LKS Radziszowianka na kolejną kadencję. Aktualnie w skład Zarządu Klubu wchodzą:
Klub zatrudnia 10 licencjonowanych trenerów oraz koordynatora ds. szkolenia grup dziecięcych i młodzieżowych, który zapewnia ciągłość oraz właściwą jakość programu szkoleniowego. To jeden z priorytetów jakie stawia przed sobą Zarząd Klub. Najmłodsi adepci piłki nożnej w Radziszowie to 5-cio latki. Przez cały okres szkolenia zawodnicy mają zapewnione optymalne warunki rozwoju i możliwość podnoszenia umiejętności piłkarskich. Aby tak się stało, nowo wybrany Zarząd LKS Radziszowianka (styczeń 2015 r.) zdefiniował i jasno określił długofalowe cele na najbliższe 3 lata. Jednym z elementów jest wspomniana powyżej praca z dziećmi i młodzieżą. Kolejnym jest nawiązanie oraz zacieśnienie współpracy z Gminą Skawina, przedszkolami, szkołami podstawowymi oraz gimnazjami. Ostatnim, jednak niezwykle istotnym oraz kosztownym elementem realizacji wizji nowego Zarządu, jest stworzenie optymalnej, kompleksowej infrastruktury obiektu, która będzie nie tylko wizytówką Radziszowa ale również Gminy Skawina.
Od stycznia 2015 r. udało się zrealizować wiele inwestycji m.in.: